Historia ryby po grecku
Ryba po grecku to danie niezwykle popularne w kuchni polskiej, zwłaszcza w okresie świątecznym. To klasyk, którego nie może zabraknąć w wigilijnym menu. Jednak nie wszyscy wiedzą, jaka jest historia tej potrawy, a zwłaszcza pochodzenie jej nazwy.
Danie nie ma swoich korzeni w kuchni greckiej i jest typowo polską adaptacją popularnych wyobrażeń o kuchni śródziemnomorskiej, znanej z bogactwa warzyw i aromatycznych przypraw. Rzeczywiście wśród bogactwa greckich przepisów znajdziemy choćby psari plaki. To danie najbardziej przypomina naszą polską rybę po grecku. Najczęściej jest to cała ryba zapiekana lub duszona w pomidorowym sosie z dodatkiem czerwonego wina i oliwy. Podawana z pitą lub kawałkiem chleba, obowiązkowo na ciepło.
Nasza swojska ryba po grecku podawana jest na ciepło i na zimno. Do jej przygotowania wykorzystujemy filety, a nie rybę w całości. W skład przepisu wchodzi obowiązkowo „sos grecki”, który znajdziemy również w starych książkach kucharskich. Marchew, por, seler i pietruszka podsmażone i duszone, czasami z dodatkiem koncentratu pomidorowego stanowią towarzystwo dla ryby smażonej saute lub w panierce.